دسته بندی محصولات لیست برند
Kichno Logo

مهمترین نکات در مورد دکوراسیون آشپزخانه

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۹/۰۱ دسته بندی : آموزشی

مهمترین نکات در مورد دکوراسیون آشپزخانه کدام ها هستند؟ چرا امروزه طراحی دکوراسیون آشپزخانه روز به روز بیشتر مورد توجه و اهمیت قرار می گیرد؟ با ما همراه باشید تا آنچه هیچگاه در مورد طراحی آشپزخانه و بخش های مختلف آن به شما نگفته اند را با هم مرور کنیم. می خواهیم در مورد نقش هود، اجاق گاز، سینک، شیرآلات و ... بگوییم. 

همه چیز در مورد دکوراسیون آشپزخانه

چشم انداز اصلی و مهم هر خانه ای دکوراسیون آشپزخانه است. پس بسیار روشن است که دکوراسیون آشپزخانه یا چیدمان آشپزخانه بسیار مهمتر از خود آشپزخانه است؛چیدمان کابینتها، محل قرارگیری وسایل مهم ؛رنگ بندی ؛نوردهی؛ نمای ورودی که مدلهای مختلفی دارد از جمله اپن، جزیره، ویترینی و..... البته تمامی این نکات هم به طراحی کلاسیک یا  مدرن آشپزخانه بستگی دارد که  این دو نوع با هم تفاوت دارند.

چیدمان و دکوراسیون مدرن آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه مدرن جدیداً با ورود مصالح و متریالهای جدید مانند ام دی اف انقلاب جدیدی در ساخت کابینتهای آشپزخانه به وجود می آورد. وجود رنگها و طرحهای متنوع و زیبایی بسیار جای خود را در قلب هر خانه ای باز کرد و جایگزین خوبی برای کابینتهای فلزی است. البته از مزایای کابینتهای فلزی نباید غافل شد. در دکوراسیون آشپزخانه بیشتر از سادگی بدون شکل و فرمهای پیچیده و نامتعارف استفاده می شود. یکی دیگر از تفاوتهای آشپزخانه های نوین با کلاسیک این است که دیوار یا پارتیشن بندی جداگانه ای از بقیه خانه وجود ندارد فقط بعضی اوقات از پیشخوان و میز ناهارخوری یا اپن برای جدا کردن از سالن اصلی استفاده میشود.
در آشپزخانه های نوین بیشتر وسیله های اصلی مانند گاز، فر، لباسشویی، ظرفشویی و سینک ظرفشویی به صورت توکار داخل باکسهای کابینتی قرار میگیرد که به نوع خود نقش بسزایی در زیبایی، کیفیت و فضای دکوراسیون آشپزخانه دارد.

 

آشپزخانه مدرن

 

چیدمان و دکوراسیون کلاسیک آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک بیشتر از فضای بزرگ برای آشپزخانه استفاده میشود و چون وسایل و کابینتهای بسیار در دسترس نبود ؛فضای خالی زیادی در آشپزخانه ها وجود داشت و وسایل اصلی آشپزخانه به صورت بسیار ساده در کنار کابینتها چیده می شد و با دیواری بلند در ورودی آشپزخانه برای جدا سازی از سالن یا هال ؛بعضی از آشپزخانه ها مثل اتاق استفاده میشد با یک درب ورودی که نه تنها زیبایی نداشت بلکه دلگیر و خفه کننده بود . ولی با مرور زمان و ورود وسایل و متریالهای و مصالحهای جدید و دکوراسیونهای آشپزخانه های نوین آشپزخانه جای خود را در قلب خانه باز کرد و زیبایی خود را به رخ میکشد.

 

آشپزخانه کلاسیک

 

نکات مهم در طراحی دکوراسیون آشپزخانه

همیشه وقتی نقاشی می کشیدیم ذهنمان دنبال چیزهای جذاب و گل درشت بود تا نقاشی مان را جذاب تر میکرد، مثلا اگر خانه می کشیدیم از فضای بیرون اولین کار کشیدن درب و پنجره و یک لامپ در وسط خانه بود، سه اصل در کشیدن نقاشی خانه. حتی طراحان داخلی و خارجی معمارها و مهندسها برای بهتر نشان دادن فضای مورد نظر همیشه از نکات و اصول کلیدی استفاده می کنند.حال اگر طراحی داخلی باشد نکات بسیاری برای طراحی دارد که مهمترین اصل طراحی دکوراسیون آشپزخانه است، قلب خانه و نقطه طلایی.
فضای مناسب برای آشپزخانه و زاویه دید مناسب وسایل در هر نقطه باید زیبایی خود را داشته باشد، مثلا در آشپزخانه ها و طراحی دکوراسیون آشپزخانه، جای گذاری یخچال، ظرفشویی و اجاق گاز بسیار مهم است. (سه نقطه اصلی در دکوراسیون آشپزخانه) اکثر آشپزخانه ها سینک ظرفشویی را در وسط آشپزخانه قرار میدهند و یخچال و اجاق گاز را در طرفین قرار میدهند البته بستگی به فضای آشپزخانه دارد به عنوان مثال : قرار دادن اجاق گاز کنار یخچال از چند لحاظ جایز نیست مثلا ایمنی، زیبایی و ....
فاصله چیدمان وسایل نه زیاد به هم چسبیده باشد و نه فاصله زیادی داشته باشد. قرار دادن اجاق گاز و هود در کنار ظرفشویی منطقی نیست باید در نقطه های مختلفی قرار بگیرد. یکی دیگر از نکات در طراحی دکوراسیون آشپزخانه وجود پنجره در داخل فضای آشپزخانه است. درست است با قرار دادن هود مشکل تهویه محیط آشپزخانه حل میشود اما تهویه و هوای طبیعی کاربردی تر است، البته قرار دادن پنجره نباید به طوری باشد که باعث حواس پرتی آشپز باشد. یکی دیگر از مزایای وجود پنجره در دکوراسیون آشپزخانه وجود نورهای طبیعی  در فضا است به طوری که وجود نوردهی های زیاد دیگر در قسمتهای مختلف آشپزخانه در طراحی دکوراسیون آشپزخانه موجب خلل و سردرگمی کاربر میشود.
رنگ و رنگ بندی هم جایگاه مخصوصی دارد، توجه کرده اید که در بعضی از رستورانها و غذاخوری ها بیشتر از رنگ گرم استفاده میشود؟ به دلیل باز شدن اشتها.

رنگ و رنگبندی در طراحی دکوراسیون آشپزخانه سهم بسزایی دارد. مثلا اگر فضا آشپزخانه بزرگ باشد بهتر است از رنگهای تیره استفاده شود و اگر فضا کوچک بود از رنگهای روشن.
همیشه سعی شده است در طراحی دکوراسیون آشپزخانه رنگ بندی سالن پذیرایی و کابینتهای آشپزخانه متفاوت باشد تا فضاها بهتر از هم جدا شود و نمود بهتری داشته باشد .کف آشپزخانه و دیوارهای فضای خالی آشپزخانه هم نقش خوبی در زیبایی و جذابیت دکوراسیون آشپزخانه دارند، مثل: نوع، جنس و رنگ.
اغلب از متریالهایی استفاده  میشود که هم راحت قابل شست و شو باشد و هم در مقابل آتش سوزی مقاوم باشد مثل سرامیک یا اپوکسی.
یکی دیگر از اصول طراحی دکوراسیون آشپزخانه وجود وسایل زینتی، گل یا هر چیزی که باعث جذابیت و آرامش در فضای آشپزخانه باشد.

 

بهترین دیزاین آشپزخانه

 

نقش فر توکار در دکوراسیون آشپزخانه

نقش فر توکار از چند لحاظ حائز دارای اهمیت بسیار است.
۱- نوع فر: نسبت به نیاز این وسیله در بعضی آشپزخانه ها صرفاً استفاده از فر توکار در دکوراسیون آشپزخانه ظرافت و استفاده زینتی از ان است، در این صورت فر توکار تکی کوچک هم جوابگو است.
۲- سایز فر توکار: آشپزخانه ی خانه های امروزی که بیشتر آپارتمانی است کوچک است، پس خرید یک فر توکار به اندازه فضای آشپزخانه مناسب تر است. عموما تمام فرهای توکار موجود اندازه عرض های آنها ۶۰سانتی متر است .
ما نباید از نقش فر در داخل آشپزخانه غافل شویم. وسیله خوب برای آشپزی کردن برای کسانی که به آشپزی کردن توجه میکنند بسیار مهم است که فر توکار از این قاعده مستثنا نیست.مثلا اگر داخل فر ماهی درست کنیم پخت آن متفاوت تر و بهتر از درست کردن داخل ماهیتابه و ...است چون فر حرارت رو یکنواخت به تمام قسمت غذا می رساند و یکرنگ و خوش پخت و مغز پخت درست میشود. دقت کمتری برای آشپزی کردن با این وسیله لازم است و نیاز به جابه جا کردن و دردسرهای دیگر نیست که این امر قابل توجهی در آشپزی است .
در کل فرهای توکار یکی از اعضای خوب خانواده آشپزخانه به شمار می آیند.


فر توکار در آشپزخانه

 

نقش هود آشپزخانه در دکوراسیون آشپزخانه

همیشه ایام نزدیک سال نو، خانه تکانی و تمیز کردن وسایل خانه شروع میشود و نو و نوار کردن خانه یکی از دغدغه های اصلی بانوان است که ترسناک ترین و سخت ترین قسمت آن تمیز کردن سقف آشپزخانه و قسمتهای بالای کابینتهای هوایی است، به دلیل نداشتن تهویه مناسب انباشته شدن  چربی و دوده بر روی سقف و وسایل یکی از مشکلهای اصلی تمیز کردن آشپزخانه است.

حال با ورود هود به آشپزخانه و جای گذاری آن بالای اجاق گاز، علاوه بر زیبایی نقش بسزایی نیز در تمیز بودن آشپزخانه پیدا کرده است. هودهای آشپزخانه هم عضو مهم آشپزخانه به شمار می آیند که در رنگها و سایزها و فرمهای متفاوت موجود می باشند.  البته انتخاب هود برای دکوراسیون آشپزخانه به نوع، جنس، کیفیت بستگی دارد.
مدلهای مختلف هود آشپزخانه عبارتند از: هود شیبدار، هود شیشه ای، هود مخفی یا توکار، هود جزیره، هود شومینه ای و هود زیر کابینتی می باشند.
هود زیر کابینتی به دلیل قیمت ارزان تر در بازار و نصب راحت تر در زیر کابینت کاربرد بیشتری در آشپزخانه و طراحی آشپزخانه است.
هود شومینه ای متفاوت تر از هود زیر کابینتی است و به دلیل مکانیزم پیجیده تر بیشتر در آشپزخانه های وسیع تر و پر کار تر استفاده میشود.
هود شیب دار به دلیل سایز بزرگتر و زاویه دید بهتر  و همینطور ظاهر مدرنی که دارئ بیشتر در دکور های مدرن مورد استفاده قرار می گیرد.
هود جزيره جدیدترین نوع هود در طراحی دکوراسیون آشپزخانه است که همیشه در وسط آشپزخانه قرار میگیرد به صورتی که اطراف آن آزاد و به سقف متصل میشود .
هود مخفی بیشتر در فضاهایی استفاده میشود که افراد تمایل به دیده شدن هود در دکور آشپزخانه خود ندارند. این هود درون کابینت بالای گاز نصب می شود.

نفش هود در دکور آشپزخانه
 

نقش سینک ظرفشویی در دکوراسیون آشپزخانه

سینک ظرفشویی نقش حوض داخل حیاط خانه های قدیمی را دارد، پر از میوه و شیر آب کنار حوض برای شست و شو با ظرافت و روشنایی که امروزه سینکهای ظرفشویی آشپزخانه این نقش را ایفا می کند و به زیبایی و کارایی دکوراسیون آشپزخانه کمک می کند.
سینکهای ظرفشویی آشپزخانه مدلها و نوع های مختلفی دارد که هر کدام به نوعی به دکوراسیون آشپزخانه کمک میکنند، پس برای خرید سینک ظرفشویی بسته به نوع کابینت آشپزخانه به اندازه و مدلی که برای آشپزخانه و دکوراسیون آشپزخانه نیاز داریم بستگی دارد.

رفیق و یار همیشگی سینک ظرفشویی آبچکان است، وسیله ای که برای خشک شدن و چیدن ظرفها زمان شستو شو کارایی بسیاری دارد آبچکان هم بخش خوبی در ویوو و زیبایی دکوراسیون آشپزخانه دارد که معمولا در کابینت هایی با درب داشبوردی جای گذاری میشود. البته نوع های دیگری از آبچکان موجود است که در کنار سینک ظرفشویی قرار میگیرد  و جلوه ای دیگر به زیبایی آشپزخانه می دهد.
تا به امروز صدها مدل سینک ظرفشویی آشپزخانه در جنس ها و طرح های متنوع در بازار موجود است که استفاده از هر نوع از این سینک ظرفشویی در آشپزخانه ضروری و حتمی است.
نصب سینک ظرفشویی امر مهمی در آشپزخانه است محل مناسب برای نصب آن کار گذاشتن سینک در داخل صفحه کابینت که بعد از آن باید به صورت دقیق  آب بندی شود که مانع از نشت آب به داخل کابینتها و محلهای دیگر شود.
 

سینک در آشپزخانه

 

نقش انواع اجاق گاز در دکوراسیون آشپزخانه

اجاق گاز، یکی دیگر از ارکان مثلث طلایی و وسایل کاربردی آشپزخانه است. یکی از فعالیت اصلی آشپزخانه اجاق گاز است که با استایل و ظرافت و کاربرد خاص خود سهم بسزایی در دکوراسیون آشپزخانه دارد .
اجاق گاز هم انواع و مدلهای مختلفی دارد که بسته به فضای آشپزخانه و هارمونی دکوراسیون انتخاب میشود. 
- اجاق گاز مبله: اجاق گاز مبله معمولا در همه خانه ها دیده شده است. با شعله های بزرگ و کوچک با یک کمد فلزی که بعضی اوقات به صورت فر یا کابینت استفاده می شد. معمولا این اجاق گازها سنگین هستند و نسبت به مدلهای جدیدتر کمتر استفاده میشود.
- اجاق گاز رومیزی: این اجاق گازها معمولا برای آشپزخانه های با فضای کوچک طراحی شده که زیبایی خوبی از خود نشان میدهد  این اجاق گاز چون فقط دارای شعله میباشد و بدون فر یا گریل است توکار استفاده میشود، که تاثیر زیبایی آن در دکوراسیون آشپزخانه بی نظیر است .
بهترین محل برای جای گذاری اجاق گاز کنار غذا خوری و حد الامکان نباید کنار یا زیر پنجره قرار بگیرد. چون پنجره عکس هود عمل میکند و احتمال خاموش شدن شعله ها موقع آشپزی را دارد.

یکی از وسیله های همراه اجاق گاز که باید در آشپزخانه وجود داشته باشد و در دکوراسیون آشپزخانه هم کمک میکند هود است که همیشه در هر حالت و مکانی بالای اجاق گاز قرار میگیرد.

- اجاق گاز صفحه ای: تمام نقشهای اجاق گاز را گاز صفحه ای هم ایفا میکند با این تفاوت که در دکوراسیون آشپزخانه و چیدمان تفاوتهای دارد.
گاز صفحه ای همیشه توکار و داخل صفحه کابینت قرار میگیرد که زیبایی بهتری دارد برای آشپزی راحت تر، ایمن تر و برای تمیز کردن راحت تر است .گازهای صفحه ای هم از گاز استفاده میکند هم از برق، آپشن های جدیدی که در گاز صفحه ای استفاده شده است این وسیله را از نوع های دیگر متمایز کرده است. هوشمند بودن گاز صفحه ای،  قفل کودک، خاموش شدن شعله و قطع شدن گاز بر اثر باد و یا ریختن غذا بر روی گاز از جمله این تمایزها هستند.
البته گازهای صفحه ای که المنتی هستند و فقط از برق استفاده میکند هم در نوع خود جالب است.
گازهای صفحه ای در سایزهای مختلفی در بازار که بسته به دکوراسیون آشپزخانه در عرضهای، ۵۰-۶۰-۷۰-۸۰-۹۰ سانتی متری موجود است.
راحتی در تمیز نگه داشتن گاز صفحه ای به دلیل جنس شیشه و یا استیل و درخشانی و زیبایی در دکوراسیون آشپزخانه بسیار زیبا است.

 

اجاق گاز
 

نقش شیر آلات در دکوراسیون آشپزخانه

متاسفانه بسیاری از مردم از نقش شیرآلات در دکوراسیون آشپزخانه غافل هستند و معمولا به این وسیله در طراحی دکوراسیون آشپزخانه توجه نمی کنند. به این دلیل است که کمتر دیده میشود. شیرآلات جدید و زیبا توجه آنها را جلب کند.
شیرآلات در دکوراسیون آشپزخانه صرفا برای باز و بسته کردن آن نیست بلکه برای ست کردن با وسایل مرتبط و هارمونی بهتر در دکوراسیون است. اما با ورود تکنولوژی و توجه بیشتر به طراحی های مدرن شیرآلات شاهد تولید شیرآلات با زیبایی فراوان و کاربرد بینظیر در دکوراسیون آشپزخانه هستیم.
مدلهای مختلف شیرآلات در این عصر جدید گویای اهمیت این وسیله در دکوراسیون آشپزخانه است.
شیرآلات آشپزخانه در مدل های اهرمی، چراغ دار، چشمی، ملودی دار، توکار، شلنگ دار و لمسی که در رنگها و جنسهای مختلف موجود میباشند.
پس با کمی مطالعه و تحقیق در تهیه شیرآلات برای آشپزخانه از این هنر برای هر چه بهتر شده دکوراسیون آشپزخانه خود میتوان استفاده کرد.

 

شیر ظرفشویی

 

سبک های مختلف طراحی و دکوراسیون آشپزخانه

به تعداد سلیقه های آدم های روی زمین نظر و سبک چینش برای دکوراسیون آشپزخانه وجود دارد. اما به یاد داشته باشید آنچه که بسیار اهمیت دارد ایجاد اصول زیبایی شناسی در سبک های مختلف دکوراسیون آشپزخانه ی شما است. منظور ما از اصول زیبایی شناسی هارمونی و کارایی در فضای آشپزخانه است. شما به راحتی می توانید سبک کلاسیک تا مدرن و پست مدرن را در دکوراسیون آشپزخانه به کار ببرید. اما نکته ی مشترک میان تمام سبک های طراحی آشپزخانه نقش المنت ها و وسایلی است که در بالا گفته شد. شاید لازم باشد بار دیگر تمام موارد را از اول تا آخر مرور کنید. چند نمونه از سبک های طراحی دکوراسیون آشپزخانه:
•    طراحی آشپزخانه به سبک سنتی
•    طراحی آشپزخانه به سبک کلاسیک
•    طراحی آشپزخانه به سبک مدرن
•    طراحی آشپزخانه به سبک معاصر (پست مدرن)
•    سبک آسیایی
•    سبک ساحلی
•    آشپزخانه های دست ساز
•    طراحی آشپزخانه مزرعه ای
•    دکوراسیون آشپزخانه صنعتی
•    دکوراسیون آشپزخانه مدیترانه ای
•    دکوراسیون آشپزخانه روستایی
یکی از اصلی ترین تفاوت های دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک با آشپزخانه های مدرن به کار بردن کابینت های کلاسیک و طرح های نقش دار و حاشیه دار در بخش های مختلف است. این در حالی است که در دکوراسیون آشپزخانه های مدرن شما سادگی و خلاصه شدن را خواهید دید. شیرآلات آشپزخانه ساده و بدون تزئنینات می شوند. همین سادگی طرفداران زیادی دارد. شاید به کار بردن چوب به عنوان متریال اصلی در دکوراسیون کلاسیک کار شایعی باشد اما در سبک مدرن این متریال جای خود را به متال های جدید و کابینت های مخفی می دهد. اینکه کدام یک از سبک های طراحی آشپزخانه را می توان به کار برد به شما و سلیقه ی شما بستگی دارد.
در کنار اینها یک سبک به نام سبک ترکیبی وجود دارد. که المان های مختلف معماری کلاسیک را با معماری مدرن ترکیب می کنند. مثلا به کار بردن چوب در بخش هایی از مبلمان آشپزخانه می تواند به زیبایی دکوراسیون آشپزخانه ی شما نیز بیفزاید. 

 

آشپزخانه های کلاسیک

 

خلاصه کلام

طراحان دکوراسیون داخلی بیش از هر زمان دیگری دریافته اند که اهمیت آشپزخانه بیش از این است که در آن غذا طبخ شود. در جدیدترین طراحی دکوراسیون آشپزخانه شاهد بزرگتر شدن آشپزخانه ها و درگیر شدن آن با دیگر فضاهای داخلی از جمله نشیمن هستیم. اگر شما نیز می خواهید در آشپزخانه های خود احساس راحتی و غرور داشته باشید،  بهتر است که برای هر جز آن تصمیم بگیرید. اجزای آشپزخانه از جمله کابینت ها، فر، اجاق گاز، یخچال، سینک ها، هود، شیرآلات و .... در کنار هم، کل و زیبایی کلی را شکل می دهند. پس به نکاتی که در مورد هر کدام گفته شد، دقت داشته باشید و با یک چینش بسیار خوب، آشپزخانه ی متفاوت خود را بسازید و از بودن در آن لذت ببرید.
 


186
0

نظرات کاربران


هنوز نظری برای این مقاله ثبت نشده است

  • شماره تماس : 2 الی 021۲۶۳۰۵۰۰۱ - 4 الی 021۲۶14۵۰۰3 - ۰۹۱۰۷۲۱۰۹۹۳
  • ایمیل : info[at]kitchno.com
  • آدرس : تهران، خیابان بنی هاشم، پاساژ گلشن راز، طبقه منفی یک، پلاک 8

راه های تماس فروشگاه

  • شماره تماس : 2 الی 021۲۶۳۰۵۰۰۱ - 4 الی 021۲۶14۵۰۰3 - ۰۹۱۰۷۲۱۰۹۹۳
  • ایمیل : info[at]kitchno.com
  • آدرس : تهران، خیابان بنی هاشم، پاساژ گلشن راز، طبقه منفی یک، پلاک 8
0